Blockchain od strony technicznej
Blockchain, w największym uproszczeniu, jest specyficzną, powszechnie dostępną i zdecentralizowaną bazą danych, stosującą jako zabezpieczenie techniki kryptograficzne oraz propagację danych w sieci.
Dane zapisywane są w następujących po sobie blokach informacji począwszy od pierwszego bloku zwanego Genesis.
Zamykanie bloków informacji odbywa się w funkcji czasu z zastosowaniem matematycznych algorytmów. Zamknięte bloki uniemożliwiają dokonanie w nich jakichkolwiek zmian, umożliwiają jednak odczyt informacji przez użytkowników sieci. Kolejne bloki powiązane są ze sobą unikalnym adresem, który porównać można do odcisku palca.
Generowany jest on przez technikę kryptograficzną SHA256 i nazywany jest Hashem.
Zawiera unikalną kombinację 64 znaków tj. cyfr od 0-9 i liter od A-F. W matematycznej rzeczywistości każda z liter odzwierciedla jednak liczbę, a więc A=11, B=12 itd. co powoduje, że adres staje się 256 bitowym informatycznym zapisem.
HASH de facto jest więc ciągiem liczb. Każdy blok zawiera Hash poprzedniego bloku (Prev. Hash) oraz swój własny (Hash) przez co jest z nim kryptograficznie, nieodłącznie powiązany.
Zamknięcie bloku, a tym samym zawartych w nim danych realizowane jest przez „górników” i tzw. „kopanie”.
To oczywiście jest praca informatyczna, a nazwana jest tak w związku z upodobnieniem generowanej podczas tego procesu kryptowaluty, stanowiącej wynagrodzenie dla „górników”, do złota.
Wygenerowanie Hasha dla zamknięcia bloku wymaga rozwiązania matematycznych formuł, które muszą spełnić odpowiednie wymagania. Ten proces sprowadza się do skomplikowanych obliczeń nazywanych w uproszczeniu „kryptograficznymi puzzlami”. Angażuje on coraz większe moce obliczeniowe, a tym samym generuje rosnące zużycie energii elektrycznej. Dla przykładu sieć blockchain kryptowaluty Bitcoin zużywa energię elektryczną porównywalną do zużycia energii w małym kraju.
Zamknięcie bloku informacji musi zostać zatwierdzone przez sieć w wyniku tzw. konsensusu. Uzyskuje się go w różny sposób. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest tzw. „proof of work”.
Zatwierdzanie transakcji może odbywać się także według innych protokołów jak na przykład „proof of stake”, „proof of authority” itd.
Rozwiązanie puzzli dla zamknięcia bloku jest skomplikowane, ale po wygenerowaniu Hasha dla zamykanego bloku, weryfikacja poprawności tej operacji przez całą sieć jest już łatwa i szybka.
Kto zamknie blok informacji i otrzyma konsensus otrzyma również wynagrodzenie w kryptowalucie. Tak właśnie jest ona generowana.
Nie każdy blockchain musi jednak generować kryptowalutę. W IBB posiadamy dwa blockchainy.
Jeden generuje IBBgolda czyli aktywo cyfrowe, które jest formą samorealizującego się kontraktu tzw. selfexecuted pomiędzy nami a zarejestrowanym użytkownikiem serwisu IBB i jednocześnie subskrybentem PRO365.
Drugi blockchain generuje aktywo IBBcoin i w powiązaniu z oprogramowaniem e-commerce nadzoruje transakcje zakupowe, rejestruje prawo do prowizji, nalicza ją i przekazuje do „portfela” użytkownika.
Oba blockchainy są w pełni transparentne a każda transakcja generuje prowizję i jest do podglądu w udostępnionych narzędziach tj. w IBBgold block explorer lub IBBcoin block explorer.
Bezpieczeństwo danych zapisanych w blokach realizowane jest na kilka sposobów.
Nie ma możliwości dokonania zmian w bloku bez zmiany jego Hasha. Nawet gdyby doszło do zhakowania bloku i zmiany jakichkolwiek, nawet najmniejszych danych natychmiast ten fakt zmieniłby Hash, w tym i w każdym następnym bloku. To zabezpieczenie nazywa się pierwszym poziomem bezpieczeństwa, ale jest jeszcze drugi realizowany przez protokół P2P (peer to peer), a więc transmisja danych z blockchain do wszystkich komputerów w sieci.
Nazywane są one węzłami sieci.
Im więcej ich jest tym bezpieczniejsza jest sieć i cała baza danych. Nawet najdrobniejsza zmiana danych w jednym bloku, poprzez działanie algorytmu kryptograficznego dokona zmiany jego Hasha i poprzez to natychmiast zostanie odnotowana przez pozostałe węzły, odrzucona i skorygowana.
Tylko jednoczesna zmiana zabezpieczeń Hash w ponad 50% węzłów i to w jednym czasie mogłaby być skuteczna, ale praktycznie jest to niemożliwe.
Powszechność sieci i technologia P2P zwana jest drugim poziomem zabezpieczenia blockchain i jednocześnie definiuje jego wiarygodność.
W blockchainach generujących kryptowaluty, a więc aktywa będące środkami płatniczymi lub przechowującymi wartość, zamykanie bloków informacji wynagradzane jest właśnie walutą cyfrową. Tak działa blockchain Bitcoina, a także nasz - IBBcoin.
Tu ważne jest by zrozumieć jedno – walutą wirtualną jest aktywo, które można wymienić na pieniądz fiducjarny typu dolar, funt brytyjski, polski złoty lub na inne kryptowaluty albo na jakieś realne dobra np. na materiały budowlane. Można także przechowywać w nim wartość w dłuższym okresie czasu, jeśli projekt na jakim jest on oparty ma silne podłoże biznesowe.
Bitcoin zjednoczył ludzi, którzy stracili zaufanie do pieniędzy fiducjarnych i oczekują, że nowy zdecentralizowany pieniądz będący poza kontrolą władz naprawi świat. Jest w nim ogromny parytet oczekiwania, wiary i spekulacji, a więc wartości płynnych i emocjonalnych, dlatego Bitcoin jest bardzo ryzykowny.
Nasz IBBcoin jest lokalny, oparty na sprzedaży materiałów na ogromnym, krajowym ciągle rozwijającym się rynku budowlanym i odzwierciedla wprost rzeczywistą kreację wartości.
Blockchain IBB nadzoruje transakcje Świata Realnego - kontroluje transakcje zakupu, nalicza prowizje, transferuje je do portfeli osób, które poleciły kupujących. Ktoś wyprodukował materiały budowlane, IBB je promuje i stwarza możliwości zakupu oraz polecania, ktoś inny te materiały kupuje i ostatecznie zabudowuje.
Tu nie ma abstrakcji to aplikacyjne zastosowanie technologii blockchain i kryptowaluty, gwarantujące przejrzyste zasady marketingu sieciowego, nadzór i bezpieczeństwo.
Im większe obroty generuje sieć sprzedaży IBB, tym więcej IBBcoina wędruje do portfeli użytkowników.
Im więcej użytkowników, tym szybciej będzie rosnąć wartość wypłacanych prowizji.
Waluta IBBcoin ma zmienną, ale jedynie rosnącą wartość. IBB wymieni ją na walutę fiducjarną lub inną kryptowalutę w każdej chwili na żądanie posiadacza.
Większą jej cenę wymiany zaoferuje Giełda IBB, która jest kolejnym bardzo ciekawym elementem całego systemu.
Aktualnie przeprowadzamy procedurę weryfikacji i pozyskania stosownych zezwoleń na jej prowadzenie.
Zapraszam do artykułu, który wyjaśnia zasady działania Giełdy.