Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? – część 1. Raport o budowie domów Oferteo.pl
Typowy nowopowstający dom w Polsce w 2022 roku miał metraż między 101 m² a 150m² i został zbudowany techniką murowania. Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne, które swoją popularnością wyprzedziły blachodachówki. Nowe obiekty powstawały najczęściej na bazie gotowego projektu zakupionego u architekta – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, w ramach najnowszej edycji Raportu o budowie domów w Polsce.
W niniejszym materiale znajdują się informacje na temat:
- powierzchni nowo wybudowanych domów;
- powodów wyboru danego metrażu;
- źródła projektu architektoniczno-budowlanego;
- technologii, w jakiej wykonany został dom i materiału pokrycia dachu.
Raport o budowie domów w Polsce jest corocznie publikowany przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami. Jego celem jest przedstawienie najważniejszych trendów w budownictwie jednorodzinnym oraz opinii Polaków na temat posiadania własnego domu.
W tegorocznym raporcie przedstawione zostały wyniki badania zrealizowanego przez Oferteo w styczniu 2023 roku wśród 465 osób, które w roku 2022 budowały dom.
Najczęściej budowano domy o powierzchni między 101 a 200 m²
Jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na cały proces inwestycyjny, jest planowany metraż obiektu. Podobnie jak w zeszłym roku, największa liczba respondentów (42%) zdeklarowała, że powierzchnia użytkowa ich domu mieści się w przedziale między 101 a 150 m². Część osób zdecydowała się na większy metraż, w przedziale między 151 a 200 m² (23%). Jeszcze większe domy, o powierzchni od 201 m² w górę, stanowiły 11% nowo powstałych budynków.
Inwestorzy niezwykle rzadko decydowali się na budowę niewielkich domów, o powierzchni przypominającej mieszkanie w bloku. Zaledwie 1% z nich postawiło dom mniejszy niż 50 m², a budynki o powierzchni z przedziału 51 – 75 m² stanowiły jedynie 6% wszystkich inwestycji.
Respondenci jako główny powód wyboru konkretnego metrażu najczęściej wymieniali wygodę użytkowania (38%) oraz osobiste preferencje (25%). Dla części z nich motywacją było dopasowanie budynku do powierzchni posiadanej działki (15%). Część decydowała się na mniejszy metraż z powodu ograniczonego budżetu, a niektórzy dostosowali swoje oczekiwania wobec powierzchni użytkowej do tego, co było określone w wybranym przez nich projekcie domu.
Od 2022 roku istnieje możliwość wybudowania bez zezwolenia małego domu o powierzchni zabudowy do 70 m². Jednak inwestorzy nie byli taką opcją szczególnie zainteresowani. Zaledwie 2% z nich zdeklarowało, że dostosowywali wielkość domu do wymogów dotyczących budowy w uproszczonym trybie.
Co 10. osoba samodzielnie przygotowała projekt domu
Projekt, na bazie którego budowany jest dom, może pochodzić z różnych źródeł. Największą popularnością w 2022 cieszyły się gotowe projekty, zakupione od architekta. Na taki krok decydowało się 37% respondentów.
Nieco więcej niż co czwarty ankietowany (27%) decydował się na opracowanie projektu indywidualnego we współpracy ze specjalistą , a 23% modyfikowało zakupiony gotowy projekt tak, aby był zgodny z ich potrzebami.
Rzadziej, bo w 11% przypadków, inwestorzy deklarowali samodzielne przygotowanie całości projektu. Takie przedsięwzięcie wiąże się z potrzebą posiadania odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności obsługi programów graficznych, jak np. AutoCAD.
Nadal najpopularniejsze są domy murowane
Od lat najwięcej domów w Polsce powstaje w tradycyjnej technice murowanej. W 2022 roku aż 82% inwestorów wybrało właśnie tę opcję i jest to o 6 p.p. więcej niż w roku poprzednim. Równocześnie spadło zainteresowanie wykonaniem domu z drewna w technologii tzw. kanadyjskiej, inaczej zwanej szkieletową. Odsetek respondentów w tym przypadku wyniósł 9%, podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to 11%.
Pozostali inwestorzy decydowali się na wykorzystanie prefabrykatów, keramzytów lub bali (po 2%). Oznacza to, że o 4 p.p. rzadziej niż w poprzednim roku budowano domy drewniane, czyli te wykonane w technologii szkieletowej lub właśnie z bali.
Kolejnym wyborem, jakiego musieli dokonać inwestorzy, był materiał pokrycia dachu. Najpopularniejsze okazały się dachówki ceramiczne (41% – wzrost o 7 p.p. względem poprzedniego roku). Rzadziej decydowano się na blachodachówki (38%), które w poprzednim roku były najczęściej wybieranym sposobem pokrycia (42%) oraz dachówki cementowe (po 14% w 2021 i 2022 roku).
Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku.
Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.
Jak działa Oferteo.pl?
Za pośrednictwem www.oferteo.pl firmy zarejestrowane w serwisie mają możliwość dotarcia do klientów poszukujących usług lub produktów w 900 kategoriach. Pozwala to zaoszczędzić czas potrzebny na pozyskiwanie i obsługę klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Serwis wyselekcjonuje dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu, by spośród nadesłanych ofert mogli wybrać najlepszą dla siebie.