Profesjonalne dekorowanie wnętrz

Profesjonalne dekorowanie wnętrz

Kosmetyczne ulepszenia w istniejących budynkach czy wykończenia w nowo budowanych wnętrzach wydają się być tańszymi elementami renowacji, ponieważ zarówno koszty robocizny, jak i produktów są niższe w porównaniu z innymi pracami budowlanymi. Dekorowanie jest postrzegane jako praca niewymagająca kwalifikacji, a dekoratorzy są stosunkowo niedoceniani za swoją pracę, porównując zarobki innych rzemieślników. Niedocenianie ilości pracy związanej z dekoracją w celu uzyskania wysokiej jakości wykończenia jest naszym zdaniem niesprawiedliwe. Dekorowanie wzmacnia charakter wnętrza i może być również trudne fizycznie do wykonania w przypadku skomplikowanych projektów architektonicznych. To właśnie dekoratorzy pracują nad ostatecznym wyglądem ścian i sufitów. Ich praca często prowadzi do całkowitej przemiany naszych domów, a nawet drobne prace dekoracyjne mogą ożywić pokoje. Aby pokazać potencjał dekoratorów przedstawiamy przewodnik krok po kroku.

 

KROK 1. Wybierz farbę

Klasyfikacja farb

Rozróżniamy farby wodne i olejne. Istnieją również farby specjalistyczne (na bazie wody lub oleju) - przeznaczone do stosowania w łazienkach i kuchniach, farby podłogowe, farby do metalu, farby tradycyjne.

Podkłady bazowe

Podkłady służą do przygotowania powierzchni i uzyskania możliwie najlepszego wykończenia. Rozróżniamy podkład i farby gruntujące. Do wnętrz zaleca się łączony podkład i farbe gruntującą.

Podkład - dostępne są podkłady na bazie oleju i wody. Chroni powierzchnię i stanowi podstawę do dalszego malowania. Dostępne są specjalne środki gruntujące do materiałów, tynku lub płytek. Farba gruntująca - to specjalna farba służąca do nadawania krycia. Stosuje się ją głównie do drewna i farb olejnych przed nałożeniem warstw nawierzchniowych. Farby na bazie wody nakłada się w dowolnej liczbie warstw.

Warstwa nawierzchniowa - to dekoracyjne wykończenie nakładane na podkład, farbe gruntująca lub umytą powierzchnię.

Emulsja - wodorozcieńczalna farba do ścian i sufitów o różnym. Standardowa emulsja jest przeznaczona do użytku wewnętrznego, zewnętrzna jest nazywana farbą murarską.

Farba na bazie oleju lub wody z lekkim połyskiem-stosowana na powierzchniach drewnianych.

Połysk i satyna - wytrzymała farba wykończeniowa, stosowana głównie na stolarce i metalu. Może być nakładana na powierzchnie zewnętrzne lub wewnętrzne.

 

    • - Do ścian i sufitów użyj mat na bazie wody lub emulsji. Najpierw należy nałożyć podkład, aby zagruntować gołe ściany lub sufity, a następnie wykończyć warstwami emulsji.
    • - W łazienkach i kuchniach Silk Emulsion jest nieco bardziej wytrzymała. Ma lekki połysk i jest bardziej odporna na wodę i tłuszcz, więc można ją czyścić.
    • - Do kuchni i łazienek używaj specjalnych farb.
    • - Do stolarki można wybrać farby olejne i wodne. W obu przypadkach wymagany jest podkład i warstwa wierzchnia.
    • - W przypadku drewna zewnętrznego - podkład i specjalistyczną farbę z wykończeniem naturalnym lub kolorowym. Stolarkę zwykle wykańczamy lakierem nawierzchniowym w połysku.
    • - Do grzejników używaj specjalnie przeznaczonych do tego farb. Maluj zawsze po ostygnięciu chłodnic.
    • - W przypadku zewnętrznych kamieni i cegieł użyj farby do murowania. Jest to specjalnie opracowana, odporna na ścieranie farba.
    • - Podłogi - użyj specjalnie opracowanej, wytrzymałej farby do podłóg.

 

KROK 2. Wybierz Narzędzia

Aby uzyskać wymagane wykończenie, ważne są narzędzia do aplikacji wysokiej jakości. Podczas malowania wymagane jest również zabezpieczenie innych powierzchni. Zestaw do malowania składa się z kuwety, pędzli i wałków. Do malowania drzwi, okien, listew oraz przy krawędziach ścian i sufitów zaleca się użycie pędzla. Wałek nadaje się do ścian i sufitów oraz mini wałek z długim uchwytem do malowania za grzejnikami. Jakość szczotek i wałków jest ważna i ma wpływ na ostateczne wykończenie. Właściwe pędzle mają długie, grube włosie. Pędzle są używane do przecinania farby między ścianami i sufitami lub między ścianami a stolarką. Malując drzwi, staraj się równomiernie rozprowadzać farbę w sekcjach na powierzchni. Farby olejne są bardziej podatne na ściekanie niż farby wodne. Pamiętaj o czyszczeniu narzędzi po zakończeniu prac. Farby na bazie wody można czyścić wodą, natomiast farby olejne należy czyścić rozpuszczalnikiem. Dostępne są również specjalne środki czyszczące do mechanicznego czyszczenia pędzla lub wałka. Opryskiwacz może być używany do pokrywania większych powierzchni w krótszym czasie.

 

Akcesoria do malowania

Przedmioty używane podczas malowania, takie jak kuweta na farbę, grzebień lub pędzelek do kurzu.

Materiały maskujące

Folia ochronna i taśma maskująca służą do pokrywania innych powierzchni przed malowaniem.

Inne narzędzia

Inne narzędzia, jak na przykład grzebień, gąbka, pędzel do kropkowania, pędzel szablonowy służą do stworzenia efektu farby na powierzchni.

 

KROK 3. Przygotuj powierzchnie

Przygotowanie powierzchni jest ważną częścią procesu dekorowania. Uzyskanie wysokiego standardu wykończenia wymaga odpowiedniego przygotowania ścian, stropów i stolarki.

Usuwanie istniejącej tapety

Istniejącą tapetę można łatwo usunąć za pomocą urządzenia do usuwania z zastosowaniem pary. Alternatywnie można użyć ciepłej wody i drapaka, co jest zalecane w przypadku sufitów.

Mycie powierzchni

Po usunięciu starej tapety powierzchnię ściany lub sufitu należy oczyścić, a stary klej odpowiednio usunąć. Umyta i osuszona ściana jest gotowa na nową tapetę lub farbę. Jeśli chcesz malować - najpierw nałóż podkład, a następnie emulsję na bazie wody. Zapobiega to przebijaniu się pozostałego kleju na nowej tapecie.

Zdzieranie farby z drewna

Dobre wykończenie można uzyskać, pokrywając istniejącą farbę warstwą nowej farby. Jeśli jednak istniejąca farba jest w złym stanie, zaleca się rozważenie jej usunięcia. Farbę z drewna można szybko usunąć za pomocą opalarki. Dwie inne metody obejmują użycie roztworu do usuwania lub pasty do usuwania.

Wypełnianie pęknięć w ścianach

W przypadku pęknięć między krawędziami (ściana, sufit i listwa przypodłogowa) - zalecamy użycie masy szpachlowej (masy uszczelniającej). Można ją nakładać za pomocą pistoletu do aplikacji. Nie można szlifować, dlatego przed wyschnięciem należy ją wygładzić ręcznie. Niektóre szpachle mogą zostać pomalowane po wyschnięciu.

W przypadku pęknięć i dziur w ścianach lub sufitach - zalecamy użycie lekkiej szpachlówki. Szybko wysycha i łatwo się szlifuje. Nakładać za pomocą elastycznej stalowej skrobaczki.

Wypełnianie pęknięć w drewnie

Wypełnienie wgnieceń i zastosowanie papieru sciernego poprawia gładkość stolarki. Do szpachlowania drewna polecamy szpachlę do drewna. Wybór szpachli zależy od tego, czy drewno będzie malowane, czy pozostawione z naturalnym wykończeniem (szpachlówka bejca). Najpierw pokryj stolarkę podkładem i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec nałóż szpachlę i wyszlifuj ją po wyschnięciu.

Szlifowanie

Stwórz gładką powierzchnię, aby uzyskać lepszą przyczepność nowej farby. W przypadku ścian zaleca się użycie papieru ściernego lub płyty szlifierskiej. Zaleca się całkowite usunięcie starej farby na stolarce. Dobieraj papier ścierny do stanu powierzchni. Pod koniec szlifowania należy usunąć cały kurz. Na stolarce można usunąć pozostałości wilgotną szmatką przed pomalowaniem.

Maskowanie

Zakryj wszystkie trudne miejsca taśmą maskującą, zwłaszcza narożniki i krawędzie ścian, sufitów, podłóg. Możesz również zamaskować wszystkie listwy przypodlogowe i elementy ozdobne. Zastosowanie taśmy zapobiega przedostawaniu się farby na części, które chcemy pozostawić niepomalowane.

Odcinanie

Przed pomalowaniem całej powierzchni ściany / sufitu pomaluj pędzlem wszystkie wymagane elementy między ścianami i sufitami lub między ścianami a stolarką.

Tapeta podkładowa

W starszych budynkach o bardzo złej jakości ścian często stosuje się tapetę podkładową. Nakłada się ją przed malowaniem w celu uzyskania bardziej równej powierzchni lub specjalnie dobranego wzoru. Jeśli chcesz naprawić istniejącą tapetę, użyj kleju do tapet. Odklej fragmenty odpadające i nałóż klej, przyklej do ściany i przed malowaniem odczekaj do wyschnięcia. Aby całkowicie usunąć tapetę podkładową, użyj urządzenia do usuwania z zastosowaniem pary. Jeśli chcesz położyć nowa tapetę podkładową, będziesz potrzebować narzędzi takich jak nożyczki, papier ścierny, pędzle, wałki, talerz do nakładania kleju. Przede wszystkim upewnij się, że ściana jest sucha i gładka. Nałóż na ścianę cienką warstwą kleju i pozostaw do wyschnięcia. Wytnij tapetę podkładową i równomiernie pokryj klejem do tapet. Aby prawidłowo położyć tapetę podkładową, zacznij układać bliżej okna. Narysuj pionową linię za pomocą narzędzia do poziomowania i połóż pierwszy kawałek tapety podkładowej. Rozwiń górną część tapety podkładowej i połóż ją tak, aby zachodziła na krawędź ściany, tak samo jak dolną część. Za pomocą pędzla należy wygładzić powierzchnię i odciąć zachodzący papier.

Tapeta podkładowa z izolacją termiczną

Czasami można znaleźć tapetę podkładową z izolacją termiczną, która jest wykonana z polistyrenu wstępnie laminowanego papierem podkładowym. Po nałożeniu na ścianę można ja pomalować lub przykryć tapetą. Służy do wygładzania zniszczonych ścian i zapewnienia izolacji termicznej.

 

KROK 4. Malowanie

Kolejność malowania

ROZPOCZNIJ OD GÓRY NA DÓŁ - Kiedy ściany będą gotowe do malowania - zacznij od sufitów, następnie ścian i pozostawiając na końcu stolarkę i detale.

  • - Zaleca się najpierw nałożyć podkład, ale można również użyć farby jako podkładu. Ilość powłok malarskich zależy od jakości farby, koloru i istniejącej ściany.
  • - W następnym kroku pokryj wszystkie elementy drewniane, drzwi, okna, listwy przypodłogowe, itp. Podkład najpierw należy przygotować szpachlówkami i przeszlifować w razie potrzeby.
  • - Następnie odciąć wszystkie ściany wokół sufitów i stolarki. Nałożyć farbę na sufity i ściany. Liczba warstw zależy od jakości farby, koloru i istniejącej ściany. Aby zapewnić właściwe krycie, możesz nałożyć kolejną warstwę.
  • - Na koniec nałóż warstwę nawierzchniową na stolarkę. Przed malowaniem można ją lekko przeszlifować.
Porównaj produkty
Nie masz żadnych produktów do porównania.
Cena PRO

Skorzystaj z przełącznika, aby porównać ceny. Z ceny PRO mogą korzystać wyłącznie nasi subskrybenci.